Utmärkelser

Här finner ni en sammanställning på Hedersledamöter och utmärkelser som delats ut till välförtjänta pristagare genom åren.

  • HISO Hedersledamöter sedan 1974
  • Ungdomsledarstipendium i Helsingborg Stad sedan 1977
  • Juniorstipendium sedan 1970
  • Standar och Littografi sedan 1970

Emma, Emil, Fredrik - HISO Juniorstipendiater 2013

Sök efter våra hjältar

Sök på ovanstående kategorier och/eller årtal, idrott eller namn. Ni kommer bl a att finna flera kända profiler vars berömmelse sträcker sig från Helsingborg, Sverige till ett internationellt erkännande.

      
Nr HedersmedlemÅrNamnUtmärkelseRoll/idrottsklubbNotering
11974ArkivetHedersmedlemHedersledamot
21974Einar Nilsson HedersmedlemHedersledamot
31974Nils CarliusHedersmedlemHedersledamot
41974Gunnar Ge-Be Andersson HedersmedlemHedersledamot
51974Ture Ågren HedersmedlemHedersledamot
61974Sten NilvallHedersmedlemHedersledamot
71974Gustav RåvikHedersmedlemHedersledamot
81974Eric EskilssonHedersmedlemHedersledamot
91974Eirk ErikssonHedersmedlemStyrelseledamot
101974Torsten CarliusHedersmedlemStyrelseledamot
111974Ture NordströmHedersmedlemStyrelseledamot
121974Stig OlssonHedersmedlemStyrelseledamot
131975Carl-Gunnar LindellHedersmedlemStyrelseledamot
141976Arne JanssonHedersmedlemStyrelseledamot
151979Kjell KorsmanHedersmedlemStyrelseledamot
161979Hans GunnarssonHedersmedlemStyrelseledamot
171980Bill KastbergHedersmedlemStyrelseledamot
181981Kjell KarlssonHedersmedlemStyrelseledamot
191981Rolf AlmquistHedersmedlemStyrelseledamot
201982Per DahlöfHedersmedlem
211983Stig PerssonHedersmedlemStyrelseledamot
221983Birger JönssonHedersmedlemRevisor
231983Torsten RemmingerHedersmedlemStyrelseledamot
241984Bertil EkbergHedersmedlemStyrelseledamot
251986Bengt PerssonHedersmedlemStyrelseledamot
261990Björn KadanikHedersmedlemStyrelseledamot
271990Eric TångvikHedersmedlemStyrelseledamot
281992Arne LinderHedersmedlemRevisor
291992Thomas KristianssonHedersmedlemRevisor
301992Rolf OlanderssonHedersmedlemHISO-Skolan
311992Lennart JohanssonHedersmedlemHISO-Skolan
321992Roland Bengtsson HedersmedlemStyrelseledamot
331996Anders WendelHedersmedlemStyrelseledamot
341996Lotta FalkenbäckHedersmedlemStyrelseledamot
351996Stefan SchmidtHedersmedlemStyrelseledamot
361996Bengt LevinHedersmedlemStyrelseledamot
371998Per SvenssonHedersmedlemStyrelseledamot
381999Maria ChristenrssonHedersmedlemStyrelseledamot
391999Edo StajererHedersmedlemStyrelseledamot
402001Holger HåkanssonHedersmedlemMångårig HISO-gärning
412003Birgitta BergquistHedersmedlemStyrelseledamot
422003Bengt WehlinHedersmedlemStyrelseledamot
432003Inger Björk-JensenHedersmedlemStyrelseledamot
442005Ingrid HultgrenHedersmedlemValberedn. Ordf
452006Kjell WesterforsHedersmedlemStyrelseledamot
462006Ingela EkmanHedersmedlemStyrelseledamot
472006Lars PerssonHedersmedlemValberedn. Ordf.
482007Lennart EklundHedersmedlemStyrelseledamot
492008Sofie WehlinHedersmedlemStyrelseledamot,
502008Mats AnderssonHedersmedlemRevisor
512008Lars NilssonHedersmedlemRevisor
522009Dennis PettersonHedersmedlemVice ordförande
532009Claes ThorellHedersmedlemStyrelseledamot
542009Annie KarströmHedersmedlemStyrelseledamot
552013Bengt WehlinHedersmedlemOrdförande
2001Anders WendelStandarStyrelseledamot
2001Bengt LevinStandarStyrelseledamot
2001Stefan SchmidtStandarStyrelseledamot
2001Rolf OlanderssonStandarStyrelseledamot
2006Thomas KristerssonStandarStyrelseledamot
2007Bengt WehlinStandarStyrelseledamot
2001Per SvenssonLitografiStyrelseledamot
2001Olle LarssonLitografiMångårig idrottsgärning
2001Lars "Walle" HolmbergLitografiMångårig idrottsgärning
2002Bengt Levin LitografiMångårig idrottsgärning
2003Anders WendelLitografiStyrelseledamot
2003Rolf OlanderssonLitografiStyrelseledamot
2004Stefan SchmidtLitografiStyrelseledamot
2006Kjell-Arne WelinLitografiMångårig idrottsgärning
2007Thomas KristianssonLitografiMångårig idrottsgärning
2011Annie KarströmLitografiStyrelseledamot
2011Claes ThorellLitografiStyrelseledamot
1977Rolf Almquist UngdomsledarstipendiaterHbg Skolidrottförening och Vikingarna IF
1978Berne SteenUngdomsledarstipendiaterCyckelklubben Fix
1978Christian HansenUngdomsledarstipendiaterHbg Luftvapenskyttar
1979Malte ErikssonUngdomsledarstipendiaterHIF
1980Inger BjörkUngdomsledarstipendiaterHelsingborgs Basket
1981Arne JohanssonUngdomsledarstipendiaterBTK Rekord
1982Alf NilssonUngdomsledarstipendiaterIS Göta
1983Anna-Lena SvenssonUngdomsledarstipendiaterVikingarna IF
1984Nils ChristianssonUngdomsledarstipendiaterIFK Helsingborg
1985Ghulam Rasul MughalUngdomsledarstipendiaterTensho Karate Klubb
1986Arne RennstamUngdomsledarstipendiaterBTK Rekord
1987Inge SternerUngdomsledarstipendiaterIFK HBG Konståkning
1988Jan-Åke Persson UngdomsledarstipendiaterHIF
1989Anders WendelUngdomsledarstipendiaterråå IF
1990Alf StoltUngdomsledarstipendiaterStatuterna IF
1991Claus Elnif UngdomsledarstipendiaterIFK HBG
1991Joakim MatssonUngdomsledarstipendiaterRåå IF uppmuntr. pris
1992Evert SandbergUngdomsledarstipendiaterPåarps GIF
1993Lotta FalkenbäckUngdomsledarstipendiaterIFK HBG
1994Ann Ternstrand UngdomsledarstipendiaterHittarps Idrottsklubb
1995Mikael NordbeckUngdomsledarstipendiaterCyckelklubben Fix
1996Ulf RödinUngdomsledarstipendiaterHBk- Bergania o BTK Rekord
1997Ulf JönssonUngdomsledarstipendiaterOlympic/ Viking HK
1998Gunnar JönssonUngdomsledarstipendiaterIK Sund
1998Rachid El HallahUngdomsledarstipendiaterHBG Basket
1999Kenth SchonbäckUngdomsledarstipendiaterRåå IF
1999Börje FurebyUngdomsledarstipendiaterBTK Rekord
2000Lars NilssonUngdomsledarstipendiaterHBG Innebandyförening
2000Elis AnderssonUngdomsledarstipendiaterBK Strike
2001Bill Kastberg UngdomsledarstipendiaterHBG Turnföening
2002Jan-Erik SvenssonUngdomsledarstipendiaterRåå IF
2003Sofie WehlinUngdomsledarstipendiaterHBG Turnförening
2004Sofie WehlinUngdomsledarstipendiaterHBG Turnförening
2005Patrick GustavssonUngdomsledarstipendiaterGF Ling
2006Per-Olof PerssonUngdomsledarstipendiaterPSKF Magnus Strnbock
2007Anders Carlsson UngdomsledarstipendiaterBTK Record
2008Thor HolmgrenUngdomsledarstipendiaterHelsingborgs Turnförening
2009Jörgen FastbergUngdomsledarstipendiaterHelsingborgs Basketklubb
2009Niclas AnderssonUngdomsledarstipendiaterHelsingborgs Basketklubb
2010Sofia WetterbergUngdomsledarstipendiaterHelsingborgs Turnförening
2011Ola SjögrenUngdomsledarstipendiaterHBG Wrestling Team
2012Johan KronbergUngdomsledarstipendiaterRåå IF
2013Ola SjögrenUngdomsledarstipendiaterHelsingborg Wrestling Team
1970Thomas Bergquist JuniorstipendiaterIFK HBG-Friidrott
1970Tomas GöranssonJuniorstipendiaterHBG Simsällskap
1971Kenneth EklöwJuniorstipendiaterHBG Atletklubb Greppet
1972Björn KadanikJuniorstipendiaterHBG Roddklubb
1973Michael BackeJuniorstipendiaterRåå HBG Segelsällskap
1973Håkan JönssonJuniorstipendiaterRåå HBG Segelsällskap
1974Lotta FalkenbäckJuniorstipendiaterIFK HBG Konståkning
1974Jonas ÅkessonJuniorstipendiaterIFK HBG Basket
1975Peggi AlnåsJuniorstipendiaterHBG Tennisklubb
1975Christer GullstrandJuniorstipendiaterIFK HBG-Friidrott
1976Anne ArénJuniorstipendiaterIFK HBG-Friidrott
1976Bengt-Göran Andresson JuniorstipendiaterBK Drott
1977Lena EkblomJuniorstipendiaterHBG Simsällskap
1977Bertil RangboJuniorstipendiaterCyckelklubben
1978Jonas AlmJuniorstipendiaterVikingarnad IF
1979Gunilla AlmquistJuniorstipendiaterVikingarnad IF
1979Christer GullstrandJuniorstipendiaterIFK HBG-Friidrott
1980Jonny ÅkessonJuniorstipendiaterBTK Rekord
1980Lisa HörbergJuniorstipendiaterHBG Simsällskap
1981DamjuniorlagetJuniorstipendiaterVikingarnad IF
1981Björn JohanssonJuniorstipendiaterIFK HBG-Friidrott
1982Anette PoulsenJuniorstipendiaterVikingarnad IF
1982Jonny ÅkessonJuniorstipendiaterBTK Rekord
1983Ros-Marie ÖstbergJuniorstipendiaterHBG Luftvapenskyttar
1983Mikael MöllerJuniorstipendiaterHBG Simsällskap
1984Anna ÖstenbergJuniorstipendiaterIFK HBG-Friidrott
1984Peter ErikssonJuniorstipendiaterIFK HBG-Friidrott
1985Eva JönssonJuniorstipendiaterBowlingklubben
1985Peter ErikssonJuniorstipendiaterIFK HBG-Friidrott
1986Anne OlssonJuniorstipendiaterIFK HBG-Friidrott
1986Anders GreppetJuniorstipendiaterGreppet
1987Charlotte MagnussonJuniorstipendiaterHBG Simsällskap
1987Anders SzalkaiJuniorstipendiaterIs Göta Friidrott
1988Helena ÅbergJuniorstipendiaterHBG Simsällskap
1988Patrik SundströmJuniorstipendiaterHögaborgs BK
1989Anna SkoogJuniorstipendiaterIFK HBG-Friidrott
1989Anders LindsjöJuniorstipendiaterGreppet
1990Jenny JönssonJuniorstipendiaterRåå Bordtennisklubb
1990Daniel SonessonJuniorstipendiaterIS Göta Tennis
1991Emma AspingtongJuniorstipendiaterRåå Jolleklubb
1991Karl-Henrik BrinkJuniorstipendiaterVasatorps GK
1992Charlotta VöcksJuniorstipendiaterIFK HBG-Friidrott
1992Fredrik SjöbergJuniorstipendiaterHBG Bergania
1993Sandra WranningJuniorstipendiaterRåå Jolleklubb
1993Sonny PerssonJuniorstipendiaterÖre Gokart klubb
1994Lins CronquistJuniorstipendiaterÖdåkra Ridsällskap
1994Martin SelinJuniorstipendiaterIs Göta Tennis
1995Johanna SjöbergJuniorstipendiaterHBG Simsällskap
1995Mikael WranquistJuniorstipendiaterCyckelklubben Fix
1996Lina Linderos Juniorstipendiater Gymnastikföreningen Ling
1996Henrik Swennergren JuniorstipendiaterOlympic/Viking HK
1997Kajsa Andersson JuniorstipendiaterRåå BTK
1997Martin SelinJuniorstipendiaterIs Göta Tennis
1998Annika BengtssonJuniorstipendiaterIs Göta Tennis
1998Karl Wahlgren JuniorstipendiaterIs Göta Bowling
1999Jenny LjunggrenJuniorstipendiaterIFK HBG-Friidrott
1999Anders Holm JuniorstipendiaterBTK Rekord
2000Linda NordbergJuniorstipendiaterRåå BTK
2000Johan WissmanJuniorstipendiaterIFK HBG-Friidrott
2001Frida JohanssonJuniorstipendiaterRåå BTK
2001Ervin EleskovicJuniorstipendiaterIs Göta Tennis
2002Mari AnderssonJuniorstipendiaterHBG Tennisklubb
2002Joakim AnderssonJuniorstipendiaterIs Göta Bowling
2003Caroline SegerJuniorstipendiaterStaterna IF
2003Alexander LjunggrenJuniorstipendiaterIFK HBG-Friidrott
2004Johanna Larsson JuniorstipendiaterHBG Tennisklubb
2004Henrik SjöholmJuniorstipendiaterHBG Simsällskap
2005Christoffer WallinJuniorstipendiaterHBG Simsällskap
2005Elin BackmanJuniorstipendiaterIFK HBG-Friidrott
2005Linnea CollinJuniorstipendiaterIFK HBG-Friidrott
2005Siri FagerlundJuniorstipendiaterIFK HBG-Friidrott
2005NathalieJuniorstipendiaterIFK HBG-Friidrott
2006Tatjana ObradovicJuniorstipendiaterHBG Boxningsklubb
2006Imad DoudorJuniorstipendiaterTian Dao Taekwondo klubb
2007Sebastian WallJuniorstipendiaterKaisho BK
2007Lotta Sinclair JuniorstipendiaterIS Göta
2008Rebecka EkelundJuniorstipendiaterHBG Simsällskap
2008Rasmus JönssonJuniorstipendiaterHIF
2009Sandra HafströmJuniorstipendiaterHBG Simsällskap
2009Daniel BertaJuniorstipendiaterHBG Tennisklubb
2010Larissa DordevicJuniorstipendiaterFäktklubben Aramis
2010Kristian KronorJuniorstipendiaterHBG Simsällskap
2011Gustav ÅbergJuniorstipendiaterHBG Simsällskap
2011Louise HanssonJuniorstipendiaterHBG Simsällskap
2012Viktor GörmanJuniorstipendiaterBTK Rekord
2012Sophie HanssonJuniorstipendiaterHelsingborg Simsällskap
2013Alexandra SandahlJuniorstipendiaterHelsingborg Wrestling Team
2013Tim BerggrenJuniorstipendiaterHelsingborg Jaguars